úterý 1. července 2014

Domácí nutella

Kdo by neměl rád Nutellu... Je to jeden z těch produktů, které znají všichni na světě a opravdu většina si na něm pochutná. Ale co si budeme povídat - zrovna dietní záležitost to není. Já se koupi Nutelly snažím v obchodě vyvarovat, protože vždycky, když ji pak máme doma, tak ni ni neustále chodím a to bych pak za chvíli byla jako koule :-)

Každopádně někdy se bez ní fakt neobejdu. Například Nutellu miluju v palačinkách (ještě s banánem a šlehačkou, chro chro :-)). No a nedávno jsme si je doma dělali k večeři a ta ořiškovo - čokoládová pomázánka nám v lednici zrovna chyběla. Tak si říkám, že snad nebude tak extra složité něco takového vytvořit. Lískové oříšky jsem ve spíží měla, hořkou čokoládu jak by smet a tak jsem se do toho pustila.

Výsledek??? B.O.M.B.A! Ačkoliv textura pomazánky nebyla úplně stoprocentně totožná s prodávanou Nutellou (domácí nutella není úplně jemná jako máslo), chuť byla snad ještě lepší - intenzivně oříšková snoubící se se 70% hořkou čokoládou a jemná po troše másla = ohlala. Hned jak jsem ochutnala, napadlo mě, že s tímhle produktem by se dalo nadělat tolik parády... Například do teplé verze namáčet ovoce, přidávat do fondantu a souffle, do bábovek, palačinek, vaflí, atd., atd. Vždycky s touhle oříškovou baladou docílíte senzačního výsledku... Už jsem to zkoušela :-)


Co budete potřebovat:

- 400 g jader lískových oříšků (nepražených)
- 100 g hořké čokolády (použila jsem se 70% kakaa)
- 50 g másla
- 3 lžíce hnědého cukru

Jak na to:

Lískové oříšky umístěte do pekáčku a dejte je do rozpálené trouby. Vyjmete je ve chvíli, kdy šlupky začínají být již spálené a odlupují se. Nechte je vychladnout a následně je přesypte do misky, kterou přiklote talířem nebo poklicí a dopřejte ořechům pořádný přetřes - to je super trik, který jsem někde viděla, jak se efektivně zbavit hnědých šlupek. Potom přendejte očištěné ořechy do mixéru a nedělejte si hlavu s tím, že na některých trochu šlupky zůstalo.
Teď k té zábavné části - mixujte. Nejprve se vám vytvoří jen drcené oříšky, ale po chvíli si můžete všimnout, že ode dna začne vznikat hutná olejovitá hmota. Fascinující změna konzistence. Mixujte dokud nejsou oříšky ve formě pasty a doslaďte hnědým cukrem.
Na sporák dejte do hrnce vařit vodu a na něj umístěte misku. V misce nad vodní lázní nechte rozpustit máslo a čokoládu a polevu potom přidejte do mixéru k oříškům.


V mixéru spolu ještě vše pořádně promixujte, ochutnejte a případně ještě doslaďte. 

Je hotovo - nutellu umístěte do sklenice a uchovávejte v lednici, pokud možno v nějaké tajné zásuvce, aby vám ta delikatesa vydržela alespoň pár dní :-)

4 komentáře:

Děkuji za Váš komentář :-)